Чому на газоні ростуть гриби?

Іноді власників заміських будинків лякає поява грибів на газоні. Однак цей факт не обов’язково свідчить про неякісний догляд за газоном чи появу певного захворювання. Щоб позбавиться грибів, важливо зрозуміти, звідки вони з’являються і яка причина їх виникнення. За своєю суттю гриби – це лише видима частина великого грибного організму – міцелію, який проростає в ґрунті на глибині понад 70 см, де бере всі необхідні поживні речовини й активно росте, створюючи видиму надземну частину (гриб), яка поширює спори.

Більшість грибів, що ростуть на газоні, не є небезпечними для людини, проте не належать до категорії їстівних. При цьому вони завдають шкоди декоративному вигляду та естетичності газону. Спричинити появу грибів на газоні можуть кілька факторів: надмірне зволоження ґрунту (неправильний полив або проливні дощі), перепади температури і, не виключено, неякісний догляд за газоном.

Для запобігання появи грибів необхідно проводити обов’язкові агротехнічні заходи, а саме:

Регулярне скошування – гриби ростуть швидше ніж газон, тому потрібно підстригати його до оптимальної висоти 2-3 рази в тиждень;

«Прибирання» грибів звичайним віником – один з найкращих методів, оскільки таким чином зменшується поширення спорів, хоча це не гарантує їх повне зникнення;

Дотримання режиму поливу – якщо гриби з’являються, то очевидно, що води надто багато, при цьому необхідно переглянути режим поливу. У нормальних умовах, при відсутності дощу, газон варто поливати не частіше, ніж 1-3 рази на тиждень в залежності від погодних умов. На більш сухому ґрунті гриби не розвиваються.

Є кілька необхідних правил для догляду за газоном:

Провітрювання газону – аерація (проколювання дернини). Проколювання дернини здійснюють вилами, або обробляють за допомогою спеціальних машин (аераторів). Аерація газону сприяє поліпшенню проникнення повітря, вологи і поживних речовин до коренів трави.

Скарифікація (вичісування газону) – це видалення гнилих і сухих пагонів трави, а також шару, який утворився в осінньо-зимовий період. Цей шар містить залишки трави, що є хорошим середовищем для проростання спор міцелію грибів.

Внесення азотних добрив – одна з найголовніших процедур для уникнення появи грибів на газоні. «Підгодовувати» газон і ґрунт можна впродовж усього вегетаційного періоду, при цьому частота процедури залежить від стану газону і родючості ґрунту. Необхідно вносити добрива різного складу, оскільки для кожного сезону вони відрізняються. Навесні і влітку в складі добрива повинен переважати азот, а ранньою весною і восени – фосфор і калій, щоб забезпечити ріст кореневої системи і підвищити морозостійкість.

Нанесення піску на газон – ця процедура полягає в тому, що на поверхню газону розсипають тонкий шар піску. Цю процедуру необхідно здійснювати восени.

Однією з причин появи на газоні грибів (так само як і в природному середовищі, в лісі) є нічний і денний перепад температури.

При дотриманні  перелічених правил  догляду за газоном зменшиться ймовірність появи на ньому грибів та покращиться його естетичний вигляд.

На завершення, ще раз звертаємо увагу на те, що поява грибів на газоні не є небезпечною для здоров’я людини, однак вони не є їстівними. Такі гриби завдають шкоди тільки декоративному вигляду газону.