Властивості термообробленої деревини

Для отримання високоякісних і довговічних пиломатеріалів деревину піддають термічній обробці. До середини 1990-х років найбільш передовою технологією обробки деревини було сушіння при температурі 100 – 150 °С. У 1997 році на одному з деревообробних заводів Фінляндії впровадили нову технологію з підвищеною температурою процесу сушіння до 150 – 230 °С. Чим вище значення показника температури досягається при сушінні, тим інтенсивніше зменшується маса матеріалу за рахунок випаровування летких речовин (деревина стає легшою). Залежно від умов термообробки і породи дерева залишкова вологість матеріалу зменшується на 40 – 60%, у порівнянні з деревиною, висушеною при нормальних умовах.

16299154_1814823798758701_7914999130299500741_n

Процес термообробки зазвичай триває впродовж 24 годин. Оскільки вологість деревини після проходження термічної обробки зменшується то, як наслідок, суттєво зменшується і її теплоємність. Поверхня термообробленої деревини не пориста, а щільна, що значно знижує здатність матеріалу вбирати вологу з повітря (на 30% – 90% в залежності від температури і тривалості процесу сушіння). Тому термооброблена деревина відштовхує воду без додаткової обробки просочуванням спеціальними речовинами (характеризується низькою гігроскопічністю).

До складу деревини входять 45-60% целюлози, 15-35% лігніну і 15-25% геміцелюлози, які при термічній обробці частково розкладаються. Ці органічні сполуки є живильним середовищем для мікроорганізмів, що сприяють гниттю дерева. Тому після термічної обробки деревина характеризується підвищеною стійкістю до гниття, наближаючись за цим показником до модрини.

IMAG4388_2

Важливо відзначити, що хвойні породи дерева практично повністю втрачають смолу, зберігаючи при цьому чудовий аромат, який підсилюється при підвищенні вологості і температури середовища.

Під час термообробки змінюється колір деревини, який набуває естетичного коричневого відтінку. При цьому зміна кольору відбувається по всій товщині матеріалу, що добре видно на його зрізі. Подряпини на такій поверхні практично непомітні. Змінюючи температуру термообробки деревини можливо досягати бажану зміну її відтінку та / або ступеня стійкості до умов навколишнього середовища.

 

Де використовується термооброблена деревина?

Завдяки красивому зовнішньому вигляду та унікальним властивостям термообробленої деревини, її використовують за різноманітним призначенням: для внутрішньої обробки саун, зовнішньої обшивки будівель, настилу підлог, палуб, виготовлення садових меблів, човнів, музичних інструментів і т. п.

З точки зору глобальної екології термооброблена деревина (в тому числі хвойні породи) є гідною альтернативою сировині з дерев, які ростуть лише в екваторіальних лісах – основних джерелах кисню атмосфери Землі, які неможливо відновити.